#43 Jay Asher - Światło + spotkanie z autorem

grudnia 03, 2017W minioną środę - 29 listopada miałam wielką przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z amerykańskim pisarzem powieści młodzieżowych Jay'em Asherem. Autor ma w dorobku niezwykle popularną książkę "13 powodów", na podstawie której nakręcono serial o tym samym tytule. I właśnie o niej była przede wszystkim mowa podczas rozmowy z Asherem.
Powieść została wydana w 2007 roku, ale prawdziwą sensacją stała się wiele lat później. Ja przeczytałam ją ponad rok temu, kiedy jeszcze nie zaczęła się wielka dyskusja na jej temat. Dziś wciąż jest o niej głośno, do tego stopnia, że jak przyznał gość jedna z nauczycielek w USA została zawieszona za polecanie jej uczniom. 

Na pytanie o pomysł na książkę, Jay powiedział, że ten niezwykle trudny temat, jakim są samobójstwa wśród nastolatków przyszedł mu do głowy po tym jak jeden z jego krewnych próbował odebrać sobie życie. Dziewczynę udało się na szczęście uratować, ale jest wielu, którzy doprowadzają swój zamysł do końca. Zresztą, sam autor przyznał, że nie chciałby być nastolatkiem w czasach, kiedy twój dom po przyjściu ze szkoły nie jest już twoim azylem, bo przez media społecznościowe stresujące sytuacje mogą zdarzać się nie tylko w szkole, ale i poza nią. 

Nie raz pisarz usłyszał, że powody, które wymieniła Hannah Baker, bohaterka książki, nie wydają się tak poważne, by przez nie targnąć się na swoje życie, ale jak przyznał Asher, dla dorosłego człowieka, mającego za sobą lata doświadczeń i patrzącego na świat przez pryzmat przeszłości, rzeczywiście mogą być błahe, ale dla nastolatka, przeżywającego każdą sytuację po raz pierwszy, wcale takie nie są. I to dobrze, że powstała powieść poruszająca tematykę samobójstw, bo wreszcie, i dorośli i nastolatki, zaczęli o tym rozmawiać. Może dzięki temu uda się ocalić choć jedno życie.

W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad drugim sezonem serialu. Autor przyznał, że wciąż ma wpływ na losy swoich bohaterów, ale szanse na powstanie drugiej części książki są bliskie zeru. Moim skromnym zdaniem, to dobra decyzja. Historia Hannah została opowiedziana we właściwy sposób - mimo dwóch scen, które nadal budzą wielkiej emocje - i kolejny tom powstawałby niejako na siłę. 

Przy okazji, Jay Asher promował swoją nową książkę "Światło", pozycję idealną na święta pod każdym względem. Sierra jest córką hodowcy choinek, mieszka w Oregonie, ale w okresie bożonarodzeniowym, na cały miesiąc przeprowadza się wraz z rodzicami do Kalifornii, gdzie we trójkę prowadzą stoisko z drzewkami. I właśnie tam, w roku, w którym prawdopodobnie ostatni raz przyjdzie im je sprzedawać, poznaje Caleba, chłopca o trudnej przeszłości i ciężkiej teraźniejszości.

Kolejny raz autor zwraca uwagę na ważny temat. Tym jednak razem zostaje on podany w delikatniejszy i cieplejszy sposób. Losy głównych bohaterów są pogmatwane, ale - w związku ze zbliżającymi się świętami - czytelnik z przyjemnością przedzierając się przez kolejne strony, doskonale zdaje sobie sprawę, że zakończenie musi być szczęśliwie. Czy tak jest w istocie? Nie zdradzę, przekonajcie się sami.

"Światło" to ciepła opowieść, z której bije nadzieja nie tylko na ten szczególny w roku czas, ale i przekonanie, że dobro powraca i ten, kto zostaje nim obdarowany, dzielić się będzie dalej. Owszem, nie brakuje w niej rozterek typowych dla młodych ludzi i trudnych wyborów, przed jakimi stają, nie to jednak wybija się na pierwszy plan fabuły. Szczególnie ważne wydaje się próba odkupienia win, pogodzenia się z tym, co było i ruszenie do przodu z jasnym widokiem na przyszłość.

Zarówno spotkanie, jak i lektura - choć traktujące o zgoła odmiennych problemach - były niezwykłe. Spotkanie z pisarzem zawsze daje okazję do poznania jego warsztatu i motywów powstania książki, a powieść pozwoliła nieco już odczuć atmosferę świąt. Oby więcej takich przeżyć!

You Might Also Like

0 komentarze

Google+ Followers

Szukaj na tym blogu

Like us on Facebook

Flickr Images