#4 Pisania można się nauczyć - Katarzyna Bonda "Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania"

lipca 08, 2017



W maju i czerwcu uczestniczyłam w kursie pisarskim organizowanym przez Maszynę do Pisania (zainteresowanych odsyłam http://www.maszynadopisania.pl/). Kurs był prowadzony przez autorkę kryminałów Joannę Opiat-Bojarską. Przez kilka tygodni, co środę spotykaliśmy się w grupie pasjonatów pisania, by ćwiczyć warsztat, oceniać prace współuczestników, znajdować swoje mocne i słabe strony, by wreszcie pochwalić się własnoręcznie stworzonymi historiami. Kurs dał mi pozytywnego kopa, m.in. dzięki któremu zaczęłam pisać tego bloga i coraz poważniej myśleć, że i ja mogę napisać własną książkę i, że to nie jest takie nierealne, jak jeszcze kilka lat temu mi się wydawało. 

A niedługo potem, zachęcona przez jednego z uczestników kursu, zajrzałam do książki Katarzyny Bondy "Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania". Dla piszących, którzy tak jak ja marzą, żeby ich książka w niedalekiej przyszłości znalazła się w empikach, matrasach i innych merlinach to doskonała pozycja, by szlifować swój styl, krok po kroku uczyć się jak powstaje dzieło, nie zrażać się niepowodzeniami, uciszyć swojego wewnętrznego lenia i zabrać do ciężkiej pracy, bo jak twierdzi autorka "pisania, tak jak innych rzeczy, można się nauczyć". 

W środku można znaleźć wiele praktycznych rad i ćwiczeń rozwijających umiejętności pisarskie (niektóre każą złapać za długopis i kartkę, inne okazują się bardziej niekonwencjonalne), opis błędów, jakie popełnia początkujący pisarz i wyjaśnienie, jak starać ich unikać, jak ważna w całym procesie tworzenia jest podświadomość, gdzie szukać inspiracji (podpowiem Wam, że wszędzie, naprawdę wszędzie! - co z jednej strony jest fantastyczne, bo natchnienie może pojawić się podczas robienia zakupów czy wizyty u fryzjera, ale z drugiej przerażające, bo natchnienie może pojawić się naprawdę wszędzie!).

Bardzo duża część książki została poświęcona tworzeniu postaci, co wydaje się naturalne, bo od tego jak zostanie przedstawiony główny bohater zależy powodzenie postawionego sobie celu. Ważne jest określenie nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale i cech charakteru, płci, wieku. To buduje całe tło, bo kiedy już pisarz podejmie decyzję co do wyboru protagonisty, reszta świata przedstawionego może pojawić się w mgnieniu oka. Dlatego nie można przespać pracy nad tym, kto ma poprowadzić akcję w tworzącym się dziele. 

Następne rozdziały dotyczą budowy świata przedstawionego, fabuły, budowania dialogów i pracy nad ostatecznym wyglądem tekstu, które jest żmudnym, ale satysfakcjonującym zajęciem dającym mnóstwo radości.

Na samym końcu potencjalny pisarz może zapoznać się z podpowiedziami doświadczonej autorki dotyczącymi wysłania swojego dzieła do wydawnictwa, podpisywania umowy czy pracy z redaktorem.

Szczerze polecam "Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania" każdemu kto kiedykolwiek pomyślał o pisaniu. Dla mnie to świetne teoretyczne uzupełnienie praktycznego kursu w Maszynie do Pisania, dla takich, którzy nigdy nie byli na podobnych zajęciach stanowi fantastyczną dawkę pouczających wskazówek, jakie należy konsekwentnie wdrożyć w swój system pracy, żeby książka miała szanse powstać.

I pamiętajcie: piszcie, piszcie i jeszcze raz piszcie. To klucz do sukcesu!

You Might Also Like

0 komentarze

Szukaj na tym blogu

Like us on Facebook

Flickr Images