#1 John Boyne - "Chłopiec na szczycie góry"

czerwca 25, 2017



Jestem zdania, że to nie my wybieramy książki, ale one wybierają nas. Tak było w tym przypadku.Najpierw sięgnęłam po „Chłopca w pasiastej piżamie”, historii o okrucieństwie wojny widzianej z perspektywy kilkuletniego chłopca. Historii o tym jak ludzkość nie zdała egzaminu na człowieczeństwo. Ta krótka opowieść wywarła na mnie niesamowite wrażenie, mimo, że nie została napisana wielkim literackim językiem, co tylko potwierdza teorię, że prostota najszybciej trafia do serca i umysłu.
Kilka dni później zaczęłam czytać „Chłopca na szczycie góry”. Główny bohater to pół-Francuz, pół-Niemiec, który po śmierci rodziców, trafia najpierw do sierocińca, a potem odnaleziony przez siostrę ojca, do Berghof – letniej rezydencji Hitlera. Pierrot, przechrzczony na Pietera nie rozumie czemu musi zmienić imię, czemu ma się nie przyznawać do żydowskiego przyjaciela z Paryża. Przez lata pobytu na Górze zmienia się jednak nie poznania, na co wpływ ma niewątpliwie obecność przywódcy Rzeszy. Nie ma już uroczego chłopca, którego z racji mikrego wzrostu nazywano „Le Petit”, pojawia się za to potwór zdolny zadenuncjować najbliższe sobie osoby. Przekonany o swojej wyższości rozkazuje tym, którzy w przeszłości okazali mu wiele ciepła i zrozumienia. A co najgorsze, nie widzi w swym postępowaniu nic złego.
Dopiero po latach pojmuje ogrom swoich zbrodni. Tylko co z przebaczeniem? Dobrze podsumowała to jedna z bohaterek mówiąc: „Nawet nie udawaj, że nie wiedziałeś, co się tu dzieje. Miałeś oczy i uszy. I nie jeden raz siedziałeś tam w gabinecie i robiłeś notatki. Wszystko słyszałeś. Wszystko widziałeś. Wiedziałeś o wszystkim. No i dobrze wiesz, za co sam jesteś odpowiedzialny.”
Historia o tym jak wojna potrafi zmienić człowieka, który dopiero dorasta, dopiero uczy się co jest dobre, a co złe pokazuje jak ważne jest kształtowanie osobowości dzieci, bo od tego zależy jakimi dorosłymi się staną. 

Polecam również inną książkę tego autora: "Chłopiec w pasiastej piżamie", na podstawie której w 2008r. powstał film o tym samym tytule. 

You Might Also Like

0 komentarze

Szukaj na tym blogu

Like us on Facebook

Flickr Images